Polamer Inc
Bilety . com

Francja: agencja BEA pokazała zdjęcie czarnej skrzynki etiopskiego Boeinga

Francuska agencja bezpieczeństwa lotniczego BEA opublikowała w czwartek zdjęcie jednej z dwóch czarnych skrzynek boeinga Etiopskich Linii Lotniczych, który rozbił się w niedzielę pod Addis-Abebą. W katastrofie zginęło 157 osób, a tym dwóch Polaków.

Na zdjęciu widać, że skrzynka zawierająca dane techniczne dotyczące lotu jest uszkodzona z jednej strony. Jednak zdaniem specjalistów, nie powinno to przeszkodzić w odtworzeniu jej zawartości. Śledczy będą też badać czarną skrzynkę zawierającą zapis rozmów pilotów - zarówno między sobą, jak i z kontrolerami lotów.

Agencja BEA jest jedną z najbardziej profesjonalnych instytucji na świecie zajmujących się badaniem przyczyn wypadków lotniczych. Śledztwem w sprawie niedzielnej katastrofy kierują przedstawiciele władz Etiopii. Dziś do Paryża przylecieli eksperci z tego kraju. Badanie czarnych skrzynek rozpocznie się w piątek. W związku z katastrofą, w której zginęło 149 pasażerów z 35 krajów i 8 członków załogi, wiele linii lotniczych, w tym LOT, uziemiło swoje Boeingi 737 MAX.

Firma Boeing zapewnia, że samoloty tego typu są bezpieczne. "Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zrozumieć przyczyny wypadków i wprowadzić ulepszenia, które zagwarantują, że to się nie powtórzy" - brzmi fragment komunikatu producenta. Niedzielna katastrofa samolotu Etiopskich Linii Lotniczych była drugim w krótkim czasie wypadkiem z udziałem Boeinga 737 MAX. Pod koniec października zeszłego roku taka sama maszyna rozbiła się w Indonezji. Zginęło 189 osób. Wątpliwości dotyczą oprogramowania, które umożliwia kontrolę stabilizacji lotu.