Polamer Inc
Polvision

W Kongresie osiągnięto kompromis ws. budżetu i muru [wideo]

Demokraci i Republikanie w Kongresie osiągnęli kompromis budżetowy, który ma zapobiec kolejnemu zawieszeniu działalności rządu federalnego. Najważniejszy zapis dotyczy budowy muru na granicy z Meksykiem.

Na razie nie wiadomo, czy prezydent Donald Trump podpisze taką ustawę, bo w wynegocjowanym budżecie przeznaczono na budowę muru tylko 1 miliard 375 milionów. Wstępne porozumienie pomiędzy negocjatorami obu partii zakłada stworzenie na granicy z Meksykiem dodatkowych 55 mil fizycznej bariery. Prezydent Trump chce zbudować mur o długości 250 mil co miało kosztować 5 miliardów 700 milionów dolarów.

W poniedziałek podczas wiecu w przygranicznym El Paso prezydent zapewnił jedynie, że mur będzie budowany. „Bezpieczeństwo jest podstawowym prawem każdego Amerykanina. Dlatego musimy dokończyć mur” - przekonywał prezydent 35 tysięcy osób, które przyszły na jego wiec w El Paso. Donald Trump wskazał na wysoka przestępczość po meksykańskiej stronie granicy. „Chcemy zatrzymać kryminalistów przed przybyciem do nas. Mury chronią życie ludzkie” - mówił Trump. (AP/IAR/ABC News)