Polamer Inc
Polvision

Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego

W poniedziałek biskupi i kapłani odwiedzają chorych w szpitalach, hospicjach i różnych placówkach. Centralne obchody Dnia Chorego odbywają się w Kalkucie w Indiach, gdzie posługiwała święta Matka Teresa, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości. 

Hasłem XXVII Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii świętego Mateusza "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". Światowy Dzień Chorego w 1992 roku ustanowił Jan Paweł II . Od tego czasu obchodzony jest w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ksiądz Arkadiusz Zawistowski podkreśla, że dla chorych ważne są wyrazy empatii ze strony pracowników medycznych. "To jest najlepsza terapia dla chorego. Oprócz terapii farmakologicznej, diagnostyki i procedur medycznych, nie możemy zapomnieć o tym wymiarze humanistycznym, ewangelicznym" - mówi IAR ksiądz Arkadiusz Zawistowski.

W tegorocznym orędziu na XXVII Światowy Dzień Chorego papież Franciszek wzywa do promowania kultury bezinteresowności, dziękuje również wszystkim stowarzyszeniom wolontariackim działającym na rzecz pacjentów. Ksiądz Arkadiusz Zawistowski podkreśla, że w Polsce potrzeba promocji wolontariatu.

"Szczególnie w szpitalach bardzo przydałby się, a tam gdzie jest, przynosi piękne owoce" - zaznacza duchowny. Kardiolog Śródmiejskiego Centrum Klinicznego doktor Anna Skrobisz zauważa, że praca z chorymi jest szczególnym wyzwaniem. "To opieka, troska, zainteresowanie, zdobywana wiedza, ciągłe doszkalanie się, ale zawsze w kontekście chorego, który powinien być na pierwszym miejscu" - podkreśla doktor Skrobisz.