Polamer Inc
Bilety . com

Polska kupi amerykański system HIMARS za 414 mln dol.

Polska za 414 milionów dolarów kupi amerykański system mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. Poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak, który wraz z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedził Pierwszą Brygadę Pancerną w Warszawie-Wesołej. Umowa zostanie podpisana w środę.

"Bezpieczeństwo nie ma swojej ceny. Zresztą priorytetem rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo. Chciałbym zapewnić, że ta transakcja dotyczy zakupu nowoczesnego sprzętu, ale za dobrą cenę. Za dywizjon HIMARS zapłacimy 414 milionów dolarów" - mówił Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej podkreślił, że zakupiony system w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe wojska polskiego. "To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. Jest to sprzęt sprawdzony w walkach w Afganistanie, Iraku i Syrii. Daje gwarancję skuteczności na polu walki" - zaznaczył Mariusz Błaszczak. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że silna i nowoczesna armia to polska racja stanu.

Premier podkreślił, że modernizacja armii zwiększy możliwości polityczne i gospodarcze kraju. "Jesteśmy na dobrej drodze do budowania potencjału, który zwiększy możliwości polityczne, geopolityczne i gospodarcze całej Rzeczpospolitej. Budowa silnej armii ma równiez ogromne przełożenie na znaczenie Polski w Europie i na świecie" - mówił premier.

HIMARS to skrót angielskiej nazwy "High Mobility Artillery Rocket System", czyli System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności. HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. To wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 kilometrów.

Wyrzutnia pocisków znajduje się na opancerzonej, lekkiej ciężarówce. System pozwala na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Jego wprowadzenie stanowi niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych. Razem z wyrzutniami rakietowymi Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy. (IAR)