Polamer Inc
Bilety . com

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo

Firma Huawei zadeklarowała, że "przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność". Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzane o współpracę z chińskim wywiadem, wśród nich dyrektora w polskim oddziale koncernu Huawei. Mężczyźni zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

W komunikacie napisano, że "od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały". "Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje" - dodano.

Zatrzymany Weijing Wang, znany w Polsce jako Stanisław Wang, jest jednym z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei. Piotr D. to były wysoki rangą oficer ABW.

"Mamy do czynienia z trudnym śledztwem. To jest sytuacja poważna, która dotyka sfery bezpieczeństwa państwa” - podkreślił rzecznik. „Obywateli Chin i obywatel Polski zostali zatrzymani w związku z informacjami i dowodami zgromadzonymi przez ABW. Te materiały pozwoliły na postawienie im zarzutów z artykułu 130 ustęp 1 kodeksu karnego. Wczoraj sąd zdecydował o aresztowaniu obu panów na 3 miesiące” - poinformował Żaryn.

Art. 130 Kodeksu karnego mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. (IAR)