Polamer Inc
Polvision

Sędzia w Chicago skazał b. komandora meksykańskiej policji

Sędzia federalny w Chicago Harry Leinenweber skazał na 3 lata i 4 miesiące więzienia byłego komandora specjalnej jednostki państwowej policji w Meksyku, 46-letni Ivan Reyes Arzate był najwyższym rangą oficerem, przez wiele lat współpracującym z DEA i FBI.

Mężczyzna został zatrzymany w Miami w kwietniu 2017 roku i oskarżony o przekazywanie poufnych informacji szefom kartelu Beltran-Leyva o planowanych akcjach policji i jej informatorach. W 2008 roku, po spotkaniu Arzate z szefem mafii narkotykowej Arturo Beltranem-Leyva, porwany i zamordowany został jeden z najważniejszych współpracowników amerykańskich agencji federalnych.

Kluczowe dla toczącej się w Chicago rozprawy były zeznania agenta DEA Matthew Sandberga i prawej ręki szefa kartelu, Sergio „El Grande” Villarreala Barragána. Ten ostatni opisał system działalności organizacji przestępczej, w tym o setkach tysięcy dolarów przekazanych Arzate za jego pomoc.

Sandberg opowiedział natomiast, w jaki sposób zdrada meksykańskiego policjanta wpłynęła na bezpieczeństwo wszystkich funkcjonariuszy agencji federalnych i ich informatorów w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych.