Polamer Inc
Polvision

Awaryjne lądowanie statku Sojuz-10 w Kazachstanie (WIDEO)

Załoga statku kosmicznego Sojuz-10, który awaryjnie lądował w Kazachstanie, została uratowana i czuje się dobrze - poinformowało dowództwo Rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego. Na pokladzie byl Rosjanin Alexei Ovchinin i Amerykanin Nick Hague.

W akcji ratunkowej dwójki astronautów brały udział właśnie wojskowe śmigłowce. "Lekarze przebadali członków załogi. Ich stan jest zadowalający" - przekazało biuro prasowe Okręgu Wojskowego.

Natomiast agencja TASS cytuje anonimowego pracownika kosmodromu, który twierdzi, że stan astronautów "nie jest w pełni dobry". Mają oni zostać wkrótce przetransportowani do Moskwy.

Do awarii maszyny lecącej na Międzynarodową Stację Kosmiczną doszło 119 sekund po jej starcie z kosmodromu Bajkonur. Wyłączenie się silników drugiego bloku rakiety wynoszącej statek na orbitę doprowadziło do odłączenia jej kolejnych modułów.

Statek kosmiczny awaryjnie lądował korzystając ze spadochronu. Jego załoga - Rosjanin i Amerykanin - natychmiast nawiązali łączność z bazą w Bajkonurze. Kreml poinformował o wstrzymaniu wszystkich lotów załogowych do momentu wyjaśnienia przyczyn awarii.

Rosyjskie służby jednocześnie zapewniły, że załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, której Sojuz-10 miał dostarczyć zaopatrzenie, produktów niezbędnych do przeżycia nie zabraknie. (IAR/ABC News)