Polamer Inc
Bilety . com

Dwulatka z Batavii zachorowała na AFM, rzadką chorobę neurologiczną

W szpitalu dziecięcym Lurie do zdrowia powraca dwulatka z Batavii, u której lekarze zdiagnozowali rzadką chorobę  przypominającą symptomami polio.

Początkowo u 2-letniej Julii Payne pojawił się symptomy podobne do przeziębienia. Jednak później zdiagnozowano u niej rzadką chorobę neurologiczną - ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego lub AFM. Choroba wpływa na układ nerwowy, atakuje rdzeń kręgowy i może doprowadzić do porażenia, a nawet do śmierci.

"W tym konkretnym przypadku pacjent miał symptomy przypominające przeziębienie, które szybko spowodowały postępującą słabość mięśniową, w tym mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, mięśni rąk czy twarzy - tłumaczył w rozmowie z telewizją WGN pediatra Lurie Childern Hospital, doktor Marecelo Malakooti. Inne symptomy to problemy z przełykaniem czy mówieniem.

Podobnie jak inni chorzy na AFM, 2-letnia Julia musi być podłączona do respiratora. Ma problemy z oddychanie. Nie może połykać, więc jest karmiona dożylnie. Dwulatkę czeka jeszcze wielomiesięczne leczenie.

Przypadki AFM zaczęły pojawiać się w całym kraju późnym latem i wczesną jesienią . W Minnesocie chorobę zdiagnozowano u sześciorga dzieci od połowy września. Obecnie nie ma lekarstwa na AFM. Lekarze też nie wiedzą, co ją powoduje.