Polamer Inc
Polvision

Tomasz Stańko spoczął na Wojskowych Powązkach

Trębacz Tomasz Stańko został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jednego z najważniejszych muzyków polskiej i europejskiej sceny jazzowej żegnali przyjaciele, najbliżsi i artyści.

Tomasz Stańko był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Zmarł 29 lipca w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. 

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście, który został odczytany podczas uroczystości napisał, że Tomasz Stańko pozostawia po sobie pustkę nie do zapełnienia. "Na szczęście pozostaje z nami jego przejmujący, inspirujący jazz, czyniący nas lepszymi" - napisał wicepremier.

Minister Gliński zaznaczył, że Stańko był "jednym z najwybitniejszych twórców kultury polskiej, wielkim artystą światowego formatu, uznanym i podziwianym od lat 60. XX wieku". Przypomniał też, że Tomasz Stańko zadebiutował jako lider z zespołem Jazz Darings w roku 1962, a w 1966 r. nagrał z kwintetem Krzysztofa Komedy płytę "Astigmatic".