Polamer Inc
Bilety . com

Trump: Członkowie NATO zwiększą wydatki na obronność (WIDEO)

Prezydent Donald Trump powiedział, że kraje NATO uzgodniły zwiększenie wydatków na obronność. Podczas konferencji prasowej w czwartek po spotkaniach na szczycie Sojuszu w Brukseli prezydent podkreślił, że mimo poprzedniej różnicy zdań "obecnie NATO jest silniejsze niż jeszcze dwa dni temu".

"Osiągniemy w przyszłości większe wydatki na obronność. Na razie osiągniemy 2 procent PKB każdego kraju członkowskiego, ale sumę tę zamierzamy zwiększyć w niedalekiej przyszłości" - powiedział Trump. Prezydent odkreślił, że wobec ustaleń na szczycie w Brukseli zobowiązania jego kraju wobec Sojuszu pozostają "bardzo silne", choć NATO wciąż pomaga więcej Europie niż Stanom Zjednoczonym.

"To, co ustaliliśmy potwierdza jedność NATO. Państwa Sojuszu powoli zaczynają wydawać coraz więcej na cele obronne." podkreślił amerykański przywódca. Wymienił Polskę wśród państw, które realizują zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność.

Wcześniej zakończyła się dodatkowa sesja za zamkniętymi drzwiami na szczycie NATO. Została ona zorganizowana w czwartek ze względu na krytykę Donalda Trumpa wobec sojuszników z Paktu.

Dwa niezależne źródła dyplomatyczne potwierdziły Polskiemu Radiu, że prezydent Trump domagał się szybszego podniesienia poziomu wydatków na obronność. Te same źródła zdementowały też wcześniejsze informacje, jakoby Donald Trump miał grozić wyjściem z NATO.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że amerykański prezydent powtórzył swoje pretensje do sojuszników podczas spotkania z państwami współpracującymi z NATO. Wówczas poproszono prezydentów Gruzji i Ukrainy o opuszczenie sali i zorganizowano dodatkową, zamkniętą sesję. Jej rezultaty nie są na razie znane.

Donald Trump miał zażądać podniesienia poziomu wydatków na obronność wśród wszystkich sojuszników do 2 procent PKB jeszcze w tym roku. Na wcześniejszych szczytach ustalano, że wymagany poziom wydatków zostanie osiągnięty do 2024 roku. (IAR)