Polamer Inc
Bilety . com

Bruksela: drugie spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa

W Brukseli doszło do drugiej w środę rozmowy pomiędzy prezydentami Polski i Stanów Zjednoczonych. Poinformował o tym szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda i Donald Trump uczestniczą w dwudniowym szczycie NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu.

Według relacji ministra Krzysztofa Szczerskiego, do wieczornej rozmowy prezydentów przy okazji kolacji przywódców państw NATO doszło na prośbę Andrzeja Dudy. Prezydenci mieli omawiać sprawę zwiększenia obecności amerykańskich sił w Polsce. Nie wiadomo na razie, jakie są efekty spotkania, ale politycy mieli umówić się na kolejne rozmowy w tej sprawie. Teraz w Polsce jest około 6 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Część z nich przyjechała w ramach wzmacniania flanki wschodniej NATO, a część w ramach dwustronnej umowy między oboma krajami.

 

Polskie władze sugerowały, że chętnie widziałyby na terenie kraju stałe bazy wojsk USA. Przed południem w Brukseli miało dojść do pierwszej, krótkiej rozmowy Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Według relacji polskich dyplomatów, miała ona dotyczyć szeroko pojętej współpracy wojskowej, a także planów ewentualnych dalszych spotkań. Dzisiejsze rozmowy obu prezydentów były pierwszymi od niemal pół roku. Ostatnio politycy rozmawiali w styczniu w czasie Forum Ekonomicznego w Davos. (IAR)