Polamer Inc
Polvision

NASA - burza piaskowa zagraża misji badawczej na Marsie

Burza piaskowa zagraża misji badawczej na Marsie, którą od 14 lat prowadzi łazik Opportunity. Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała, że od kilku dni nie może nawiązać kontaktu z łazikiem. Opportunity porusza się po powierzchni Marsa dzięki bateriom słonecznym.

W związku ze złą pogodą, niemal całkowicie stracił niezbędne zasilanie i przeszedł w stan uśpienia. Ostatni sygnał od Opportunity dotarł na Ziemię 12 czerwca. Naukowcy mówią o niepokoju, ale mają nadzieję, że pojazd przetrwa ciężką próbę. Łazik jest przygotowany na takie sytuacje.

Gdy brakuje dostępu do słońca, wyłącza większość funkcji. Podtrzymuje pracę jedynie głównego procesora. Co jakiś czas wysyła sygnał kontrolny sprawdzając, czy warunki pozwalają na ponowne ładowanie baterii. Potężna burza piaskowa trwa na Marsie od końca maja. Nieustannie przybiera na sile.

Obecnie obejmuje ponad 35 milionów kilometrów kwadratowych. To jedna czwarta powierzchni całej planety. Samo zjawisko jest także interesujące dla NASA. Agencja monitoruje sytuację na Marsie teleskopami z Ziemi i dzięki satelitom w pobliżu. Łazik Opportunity jest zasłużony w podboju kosmosu.

To do niego należy rekord w dynstansie pokonanym przez pojazd badawczy na powierzchni planety pozaziemskiej. Przez 14 lat przejechał ponad 45 kilometrów. Misję Opportunity pierwotnie planowano tylko na 90 dni. W związku z dobrym przystosowanie się do marsjańskich warunków, maszyna otrzymała nowe zadania, a misję wielokrotnie przedłużano.