Polamer Inc
Polvision

Unia będzie bronić porozumienia nuklearnego z Iranem

Europa będzie bronić porozumienia nuklearnego z Iranem oraz interesów swoich firm w tym kraju po wycofaniu się z umowy Stanów Zjednoczonych. Takie są ustalenia przywódców 28 państw po spotkaniu w Sofii. jeszcze przed rozpoczęciem szczytu Unia-Bałkany Zachodnie.

Liderzy zapowiedzieli też, że są gotowi do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie handlu i znoszenia barier. Decyzja o wycofaniu się USA z umowy z Iranem i zapowiedź nałożenia amerykańskich ceł na stal i aluminium spowodowały napięcia w relacjach transatlantyckich. Wspólnota zachowała w tych kwestiach jedność.

"Unia Europejska będzie przestrzegać porozumienia, jeśli także Iran będzie je szanował" - powiedział szef Rady Donald Tusk. Europejscy liderzy zadeklarowali też, że będą bronić interesów firm, które chcą nadal prowadzić działalność w Iranie a którym Stany Zjednoczone grożą sankcjami. W sprawie relacji handlowych z USA, które też są napięte, to Unia również uzgodniła wspólne stanowisko.

"Chcemy stałego wyłączenia z ceł na stal i aluminium i gotowi jesteśmy rozmawiać jak możemy wzajemnie zmniejszyć bariery w handlu" - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jeśli chodzi o cła to na razie Europa jest tylko czasowo z nich wyłączona, do 1 czerwca. (IAR)