Polamer Inc
Bilety . com

Prezydent RP spotkał się w Nowym Jorku z weteranami i organizacjami żydowskimi

Rozmowy z polskimi weteranami oraz z przedstawicielami organizacji żydowskich były pierwszymi punktami wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda jest w Nowym Jorku, a w najbliższych dniach odwiedzi także w Chicago.

Wizytę w Nowym Jorku prezydent rozpoczął od spotkania w archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. W mieszczącej się na Manhattanie placówce prezydent oglądał pamiątki z czasów II wojny światowej, głównie pochodzących od weteranów armii generała Hallera.

“Tu są dokumenty, ale także muzeum. Są tu zarówno dokumenty osobiste jak i związane z wojną, bardzo dużo jest dokumentacji z czasów tworzenia Błękitnej Armii” - mówi Polskiemu Radiu jeden z polskich weteranów z Nowego Jorku Zygmunt Bielski. W polskim konsulacie na Manhattanie Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji żydowskich z Nowego Jorku.

Dyplomaci nie ujawnili, kto dokładnie wziął udział w spotkaniu z prezydentem. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował natomiast, że w czasie spotkania jego uczestnicy mówili o potrzebie dobrych relacji obu stron. Według Szczerskiego, w czasie rozmów nie było mowy o sprawach majątkowych.

Kilka dni temu prezydent Donald Trump podpisał tzw. ustawę 447. Na jej podstawie amerykańskie władze mają sprawdzić, jak poszczególne kraje wywiązują się z restytucji mienia zabranego Żydom w czasie II wojny światowej. Ustawa nie jest jednak dla Polski wiążąca. (IAR)