Polamer Inc
Polvision

Stany Zjednoczone potępiły otwarcie przez Rosję mostu na Krym

Stany Zjednoczone potępiły otwarcie mostu łączącego Krym z Rosją. Według rzeczniczki Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała, to kolejne działanie mające potwierdzające "bezprawne zajęcie" przez Rosję terytorium Ukrainy. "Krym jest częścią Ukrainy. Stany Zjednoczone potępiają budowę rosyjskiego mostu i jego częściowe otwarcie, które odbyło się bez zgody rządu w Kijowie" - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu.

Zauważyła też, że konstrukcja utrudnia ruch dużych statków, które przepływają przez Cieśninę Kerczeńską. Stany Zjednoczone zapewniły, że uznają suwerenność i integralność państwa ukraińskiego. Ostrzegły też Rosję, że wszelkie sankcje pozostają w mocy do momentu, gdy Rosja zwróci Ukrainie kontrolę nad Krymem.

Stanowisko Stanów Zjednoczonych zostało opublikowane niedługo po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin przejechał ciężarówką przez most nad Cieśniną Kerczeńską, który połączył Półwysep Tamański z Krymem. Samochodowa część przeprawy ma być czynna od dziś. Półwysep został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Wcześniej również Unia Europejska oświadczyła, że ??most łączący Rosję kontynentalną z Krymem jest atakiem na integralność terytorialną Ukrainy. Otwarcie mostu ostro skrytykowały ukraińskie władze. Na ten temat wypowiedzieli się zarówno ukraiński prezydent, jak i szef ukraińskiego MSZ.

"Most przyda się rosyjskim okupantom, kiedy będą w pośpiechu opuszczać Krym" - napisał na swojej stronie w internecie prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko zaznaczył, że budowa mostu przez Cieśninę Kerczeńską to próba legitymizacji okupacji, ale też kolejny przykład łamania przez Rosję prawa międzynarodowego. Ukraiński prezydent przypomniał, że wniósł do ONZ skargę w związku z budową mostu. (IAR)