Polamer Inc
Bilety . com

Program wizyty polskiej pary prezydenckiej w Chicago

Najważniejszym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki w Chicago jest spotkanie z Polonią. Jak powiedział prezydencki minister Adam Kwiatkowski na wtorkowej konferencji prasowej, Chicago i aglomeracja chicagowska "to po Warszawie, drugie największe skupisko naszych rodaków".

Wizytę w naszym mieście prezydent Andrzej Duda rozpocznie w piątek rano od spotkania z gubernatorem Brucem Raunerem w konsulacie generalnym. Następnie Para Prezydencka RP odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, miejsce - jak podkreślił minister Kwiatkowski - symboliczne, "w którym mamy chyba największą kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim".

Tego dnia (w piątek) Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożą kwiaty przed Pomnikiem Smoleńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Także w piątek prezydent ma zaplanowane spotkanie z burmistrzem Rahem Emanuelem, które odbędzie się w Art Institute. Tego samego dnia po południu prezydent Duda odwiedzi bazę Gwardii Narodowej w Kankakee i spotka się z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Z kolei w sobotę, w Millenium Park w Chicago odbędzie się spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe praz pamiątkowe dyplomy dla polskich szkół. "Ale będzie to przede wszystkim miejsce, gdzie Pan Prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie to właśnie spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę" - powiedział Adam Kwiatkowski.

Program prasowy wizyty prezydenckiej pary RP w Chicago:

Piątek, 18 maja 2018 

 

Chicago

Godz. 10.15 rano  Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem  

                Konsulat Generalny RP, 1530 N Lake Shore Dr, Chicago

               

Godz. 11.15 rano  Wizyta Pary Prezydenckiej w Muzeum Polskim w Ameryce

                Siedziba Muzeum Polskiego w Ameryce, 984 N Milwaukee Ave, Chicago

          

 Godz. 12.30 po południu  Ceremonia złożenia kwiatów przez Parę Prezydencką przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską

                 Cmentarz Św. Wojciecha w Niles

              

Godz. 1.25 po południu  Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem

                 The Art Institute of Chicago

             

Kankakee

Ok. godz. 6.30 wieczorem  Wizyta Prezydenta RP w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinois

                     

                               Spotkanie Prezydenta RP z amerykańskimi żołnierzami polskiego
                               pochodzenia

                               Baza Gwardii Narodowej Stanu Illinois,  Kankakee

                               

               

Sobota, 19 maja 2018

 

Chicago

Godz. 2.00 - 5.00 po południu   Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii 

Millenium Park

Wystąpienie Prezydenta RP

Odnosząc się do wizyty w Nowym Jorku, Adam Kwiatkowski powiedział, że jej ważnym elementem będzie środowa wizyta w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Andrzej Duda będzie pierwszym Prezydentem, który odwiedzi tę najstarszą - jak mówił - organizację na świecie, grupująca polskich weteranów, osoby, które walczyły o wolność Polski, które walczyły w różnych armiach świata.

W środę także przewidziano wizytę prezydenta Dudy z małżonką w Jersey City, w czasie której złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. W czwartek prezydent RP weźmie udział w debacie otwartej wysokiego szczebla na temat roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie w siedzibie Rady Bezpieczeństwa ONZ.(Kancelaria Prezydenta RP/prezydent.pl)