Bilety . com

Strzelanina koło siedziby NSA w Maryland

Strzelanina w rejonie siedziby Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w Maryland. Co najmniej jedna osoba została ranna. Dokładne okoliczności zdarzenia nie są na razie znane. Stacje telewizyjne pokazują czarny samochód SUV stojący przy bramie wjazdowej do siedziby NSA w Fort Meade na przedmieściach Waszyngtonu.

Auto ma dziury od kul w przedniej szybie, stoi przy betonowej barierce zabezpieczającej wjazd do Agencji. Media donoszą o trzech osobach rannych. Rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego nie chciał potwierdzić tej wiadomości. Poinformował jedynie o jednej rannej osobie, która została zatrzymana.

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło, że na miejscu są agenci FBI, którzy badają okoliczności incydentu. O zdarzeniu poinformowano prezydenta Donalda Trumpa. Niespełna trzy lata temu również doszło do strzelaniny przy wjeździe do Fort Meade. Ochrona bazy otworzyła wówczas ogień do auta, które nie zareagowało na sygnał do zatrzymania.

Kierowca, który jak się okazało pomylił drogi, został zabity. Głównym zadaniem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego jest łamanie systemów kodowych innych państw oraz ochrona bezpieczeństwa amerykańskich systemów informacyjnych. Agencja przechwytuje i analizuje dane z zagranicznej łączności radiowej, telefonicznej i internetowej, wykorzystując sieć wywiadu elektronicznego Echelon. (IAR)