Bilety . com

Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia. To także czas przygotowania do święta Wielkanocy.  W Popielec katolicy tradycyjnie uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Wypowiada przy tym słowa "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie. W Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek, katolików obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z mięsa i mogą zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Obowiązkiem postu objęte są osoby od 18. do 60. roku życia. 

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 29 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 31 marca. Następnego dnia - 1 kwietnia - będzie już Niedziela Wielkanocna, zwana też Zmartwychwstaniem Pańskim. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.