Polamer Inc
Polvision

Większe środki na wojska USA na wschodzie NATO

Prezydent Donald Trump wnioskuje do Kongresu o znaczne zwiększenie środków na ochronę wschodniej flanki NATO przed agresywnymi działaniami Rosji. W projekcie budżetu na rok 2019 prezydent przewiduje na ten cel 6,5 miliarda dolarów, czyli o ponad jedną trzecią więcej niż obecnie.

Prawie połowa z tego zostanie przeznaczona na rozmieszczenie sprzętu wojskowego, 800 milionów dolarów no rozbudowę infrastruktury obronnej a 1,9 miliarda na utrzymanie wojsk amerykańskich. Po 300 milionów przewidziano na wspólne ćwiczenia wojskowe z sojusznikami i na poprawę ich zdolności bojowych.

W budżecie znalazło się też 200 milionów dolarów na doradztwo, szkolenia i doposażenie armii ukraińskiej. Stany Zjednoczone zaczęły rozlokowywać swoje wojska w Europie wschodniej po aneksji Krymu i rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Inicjatywa ta miała zwiększyć poczucie bezpieczeństwa Polski i innych sojuszników USA. W 2016 roku misję wojsk amerykańskich oraz sił NATO zmieniono na odstraszanie potencjalnej rosyjskiej agresji.

W 2018 roku Stany Zjednoczone przeznaczyły na tak zwaną Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative) 4,8 miliarda dolarów. W projekcie budżetu na przyszły rok, który Biały Dom przesłał wczoraj do Kongresu, przewidziano zwiększenie tej kwoty o 1,7 miliarda dolarów. (IAR)