Polamer Inc
Polvision

Senat rozpocznie w tym tygodniu debatę imigracyjną

Senat rozpocznie w poniedziałek debatę nad ustawodawstwem, które ma załatwić sprawę legalizacji pobytu Dreamersów. Młodych nieudokumentowanych imigrantów przed deportacją chronił do tej pory program DACA, który wygaśnie na początku przyszłego miesiąca po decyzji administracji Trumpa.

Republikański senator Jeff Flake podkreśla, że nie jest to typowa debata, bo Senat na razie nie będzie zajmować się konkretną ustawą, ale samym problemem. W tym tygodniu senatorzy będą debatować nad różnymi projektami. Jednocześnie senator Flake pozostają optymistą. "Wciąż uważam, że jeśli uda nam się wysłać dobrą ustawę do prezydenta, która będzie miała wsparcie 65 - 70 członków Senatu, to prezydent ją zaakceptuje, podobnie jak Izba Reprezentantów" - dodał.

Republikański senator John McCain i demokrata Chris Coon opracowali projekt ustawy, w ktorym jest zapis o otwarciu ścieżki do obywatelstwa dla Dreamersów, którzy przybyli do tego kraju przed końcem 2013 roku i spełnią różne kryteria, w tym dotyczące przeszłości kryminalnej. Niektórzy republikanie planują zgłosić plan prezydenta Trumpa, który ma małe szanse na przegłosowanie, bo nie popierają go demokraci, a ich głosy są konieczne do uchwalenia ustawy imigracyjnej.