Polamer Inc

Iran odrzuca możliwość zmian w porozumieniu nuklearnym

Władze Iranu odrzuciły możliwość zmian w porozumieniu nuklearnym. W piątek prezydent Donald Trump ostrzegł, że po raz ostatni podtrzymuje ten układ. Trump kontynuowanie porozumienia zawartego w 2015 roku uzależnia od wprowadzenia ostrzejszych regulacji. Wówczas Iran zrezygnował z programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji ekonomicznych.

Porozumienie podpisały oprócz Iranu i USA także Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Unia Europejska. W reakcji na słowa Donalda Trumpa irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że układ nie podlega renegocjacjom. Podkreślił, że to Stany Zjednoczone muszą się dostosować do tej ugody.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow ostrzegł, że Kreml wypowiedź Donalda Trumpa ocenia jednoznacznie negatywnie. Z kolei według agencji Reutera Niemcy chcą przeprowdzić konsultacje z Wielką Brytanią i Francją. Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem z 2015 roku, władze Iranu zrezygnowały z programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji ekonomicznych.

Donald Trump, zarówno podczas kampanii jak i po objęciu urzędu, ostro krytykował układ twierdząc, że jest on skrajnie niekorzystny dla USA. Władze w Teheranie wywiązywały się jednak ze swoich zobowiązań i amerykański prezydent dwukrotnie przedłużał zamrożenie sankcji, co musi robić co cztery miesiące.

Tym razem oświadczył jednak, że następnym razem nie przedłuży układu, jeśli nie zostanie on zmodyfikowany. Biały Dom chce, aby w nowym porozumieniu został zniesiony 10- letni okres, po którym groźba międzynarodowych sankcji ma przestać obowiązywać. Domaga się też rozszerzenia możliwości kontroli na terytorium Iranu przez międzynarodowych inspektorów. (IAR)