Polamer Inc

Ambasada RP w Berlinie: nadinterpretacja słów ws. reparacji

Polska ambasada zaprzecza jakoby ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski podczas wywiadu dla rozgłośni "Deutschlandfunk" stwierdził, że Polska zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach w sprawie reparacji. Chodzi o wywiad, który ma zostać wyemitowany w niedzielę. Jego zapowiedź z taką informacją rozgłośnia umieściła w internecie i przekazała innym redakcjom.

W rozmowie z Polskim Radiem attaché prasowy Dariusz Pawłoś powiedział, że podczas wywiadu polski ambasador nie mówił o tym, że w kwestii reparacji wojennych Polska zamierza skarżyć niemiecki rząd w amerykańskich sądach. "Tego pan ambasador Przyłębski nie powiedział w niepublikowanym i nieemitowanym jeszcze wywiadzie dla "Deutschlandfunk".

Wypowiedź ta została niepoprawnie zinterpretowana przez redaktorkę, która przeprowadzała wywiad" - powiedział Dariusz Pawłoś. Ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania go redakcjom, które zostały wprowadzone w błąd. Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z Andrzejem Przyłębskim napisała, że "według ambasadora Polski w Berlinie Polska rozważa drogę prawną przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości w kwestii reparacji wojennych od Niemiec".

Według urzędników polskiej ambasady to nadinterpretacja wypowiedzi ambasadora, która spowodowała całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący polskiego stosunku do roszczeń z okresu drugiej wojny światowej. (IAR)