Joe Arpaio startuje w wyborach do Senatu USA

Ułaskawiony przez prezydenta Trumpa kontrowersyjny były szeryf z Arizony Joe Arpaio startuje w wyborach do Senatu USA. Będzie się ubiegać o miejsce republikańskiego senatora Jeffa Flake'a, który zrezygnował z reelekcji. Arpaio znany jest ze swojego twardego stanowiska wobec nielegalnej imigracji. Uważa na przykład, że prezydent Trump powinnien deportować tzw. Dreamersów, których chroni program DACA.

"Nie będę prowadził kampanii na platformie proTrump. Popieram prezydenta od pierwszego dnia, ale dzięki innym sprawom, którymi się zajmowałem, byłem wybierany przez 22 dwa lata" - powiedział Arpaio. Były szeryf powiatu Maricopa przegrał reelekcję w 2006 roku z demokratą, policjantem z Phoenix Paulem Penzone.

85-letni Arpaio został on uznany winnym zlekceważenia orzeczenia sędziego federalnego, który nakazał mu zaprzestania prowadzenia patroli imigracyjnych. I jeszcze pół roku temu groziło mu więzienie, ale uniknął pobytu za kratami, bo prezydent Trump ułaskawił go. Przedstawiciele organizacji proimigracyjnych twierdzą, że decyzja była wyrazem przyzwolenia na rasizm, bo w 2013 roku sąd federalny orzekł, że funkcjonariusze z jednostek Arpaio dopuszczali się praktyk profilowania rasowego Latynosów. Wtedy szeryf z powiatu Maricopa został pozwany przez Departament Sprawiedliwości byłej administracji Baracka Obamy.