Polamer Inc

Nie żyje Tomasz Sarnecki, autor plakatu wyborczego Solidarności

Nie żyje Tomasz Sarnecki - grafik, autor słynnego plakatu Solidarności "W samo południe 4 czerwca 1989", rozwieszanego przed pierwszymi częściowo wolnymi wyborami. Artysta zmarł 2 stycznia, w wieku 51 lat. W czwartek Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej poinformowało o jego śmierci. 

Tomasz Sarnecki, w 1989 roku, student trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych, zmienił plakat Mariana Stachurskiego do filmu "W samo południe" przedstawiający Gary'ego Coopera w plakat wyborczy "Solidarności". Tomasz Sarnecki urodził się w 1966 roku w Warszawie. Był absolwentem wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracował w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, kierował Stowarzyszeniem Historycznym "Cytadela".

Był autorem opracowań, artykułów, prezentacji i wystaw historycznych. Współpracował z Dowództwem Garnizonu Warszawa i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Organizował coroczną kwestę na rzecz odnowy pomników dowódców WP'39 r. na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym. Tomasz Sarnecki został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Plakaty "W samo południe 4 czerwca 1989" pojawiły się w dniu wyborów, o świcie.

Na ulicach stolicy rozwieszono ich 10 tysięcy. Tomasz Sarnecki, pytany po latach o pomysł na plakat, mówił, że szukał uniwersalnego bohatera, "który byłby wprost z naszej rzeczywistości, a zarazem ponad granicami. Miał nie być zanurzona tylko w naszych realiach, ale rozpoznawalny na świecie. To był znany film, znana postać i wybitny aktor" - mówił w 2014 roku w "Sygnałach dnia" w Polskim Radiu.

W 1999 roku plakat „W samo południe” zakwalifikował się do wystawy stu najważniejszych plakatów XX wieku w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Msza żałobna odbędzie się 11 stycznia o godzinie 12.00 w Zakonie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Klasztor Sióstr Wizytek przy ulicy Krakowskie Przedmieście 34 w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się około godziny 14.00 na Cmentarzu Pruszków Żbików. (IAR)