Bilety . com

MSZ Rosji: Korea Północna chce bezpośrednich rozmów z USA

Szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Siergiej Ławrow poinformował, że Korea Północna chce bezpośrednich rozmów ze Stanami Zjednoczonymi - podała agencja Interfax. W dialogu Pjongjang spodziewa się uzyskać od Waszyngtonu gwarancje swojego bezpieczeństwa. A Rosja deklaruje gotowość pomocy.

Rosyjski minister powiedział, że przekazał dziś prośbę Korei Sekretarzowi Stanu USA, Rexowi Tillersonowi przy okazji konferencji w Wiedniu. Według agencji, szef rosyjskiego MSZ miał powiedzieć: "wiemy, że Korea Północna chce rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi przede wszystkim o gwarancjach jej bezpieczeństwa".

Minister zapewnił, że Rosja jest gotowa udzielić wsparcia w tej sprawie. "Jesteśmy gotowi do ułatwienia takich negocjacji" - powiedział Siergiej Ławrow. Dodał, że Amerykanie, w tym Sekretarz Rex Tillerson, usłyszeli koreański postulat. W ostatnich miesiącach Pjongjang rozpoczął zakrojone na szeroką skalę testy balistyczne, a we wrześniu przeprowadził największą jak do tej pory próbę nuklearną.

Podczas swojej wizyty w Korei Południowej w ubiegłym miesiącu prezydent Donald Trump wezwał wszystkie kraje świata, w tym Chiny i Rosję, by domagały się od reżimu w Pjongjangu zaprzestania zbrojeń. Działania Korei określił jako globalne zagrożenie dla milionów ludzi. Amerykański prezydent zagroził całkowitym zniszczeniem Korei, jeśli ta będzie grozić Stanom Zjednoczonym.

Prowadzone wspólnie z Koreą Południową ćwiczenia wojny prewencyjnej przeciwko Pjongjangowi są odbierane jako realne przygotowanie do interwencji zbrojnej. Według oświadczenia rzecznika północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych podanego przez tamtejszą agencję KCNA i cytowanego przez Agencję Reutera pytanie jest nie, czy, ale "(...) kiedy wybuchnie wojna?". (IAR)