Bilety . com

Al Franken rezygnuje z Senatu po oskarżeniach o molestowanie (WIDEO)

Demokratyczny senator Al Franken oskarżony o molestowanie seksualne przez osiem kobiet ogłosił w czwartek, że w nadchodzących tygodniach zrezygnuje z zasiadania w Senacie. "Jako senator nie zrobiłem niczego, co mogłoby zhańbić tę instytucję i jestem przekonany, że komisja ds. etyki zgodzi się z tym. Mimo tego ogłaszam, że w nachodzących tygodniach złożę rezygnację z Senatu" - powiedział senator z Minnesoty.

O napastowanie seksualne jako pierwsza oskarżyła senatora Frankena dziennikarka Leeann Tweeden. Do zdarzenia doszło 11 lat temu, gdy Franken był komikiem i razem z Tweeden byli w Afganistanie, gdzie przyszły senator brał udział w występach dla amerykańskich żołnierzy. Tweeden zarzuciła Frankenowi, że całował ją natarczywie podczas prób do występów.

Największą burzę wywołało zdjęcie wykonane na pokładzie wojskowego samolotu cargo, na którym widać jak Franken chwyta śpiącą Tweeden, ubraną w kamizelkę kuloodporną, za biust. Ale w ostatnich dniach kolejne kobiety oskarżyły go o podobne zachowanie. Incydenty miały miejsce w latach 2006 - 2009.

Frankena w ostatnich tygodniach skrytykował prezydent Donald Trump i republikanie, ale do odejścia z Senatu wezwało go tez wielu polityków demokratycznych. Al Franken ogłaszając decyzję o rezygnacji skrytykował republikanów. Przypomniał oskarżenia pod adresem prezydenta Trumpa, które pojawiły się w czasie kampanii, a także nawiązał do sprawy Roya Moore'a, republikańskiego kandydata z Alabamy do Senatu.

"Zdaje sobie sprawę, że jest w tym trochę ironii, że ja odchodzę, podczas gdy człowiek, który przechwalał się na nagraniach swoją historią seksualnego molestowania zajmuje miejsce w Gabinecie Owalnym, a mężczyzna, który wielokrotnie polował na młode dziewczyny prowadzi kampanię w wyborach do Senatu z pełnym poparciem swojej partii. Ale ta decyzja nie dotyczy mnie, ale mieszkańców Minnesoty" - mówił Franken w czwartek w Senacie.

Gubernator Minnesoty Mark Dayton podejmie decyzję w sprawie wyboru kandydata, który do listopadowych wyborów będzie zajmował miejsce Frankena w Senacie. do Jego kadencja zakończy się w styczniu 2021 r.