Polamer Inc

Hamas wezwał do powstania przeciwko Izraelowi

Palestyński Hamas wezwał w czwartek do nowego powstania przeciwko Izraelowi. Według lidera tej grupy piątek ma być "dniem gniewu". To reakcja na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy stolicą Izraela. Zdaniem Hamasu to "akt jawnej agresji przeciwko palestyńskiemu narodowi".

Hamas w środę wezwał do działań wymierzonych w amerykańskie interesy w regionie. Przedstawiciele Hamasu nazwali decyzję amerykańskiego prezydenta "otwarciem bram piekieł". Stany Zjednoczone i Izrael uważają Hamas za organizację terrorystyczną. Hamas nie uznaje prawa Izraela do istnienia. W środę przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił i odrzucił decyzję prezydenta Donald Trumpa. "Stany Zjednoczone nie mogą dalej pośredniczyć w bliskowschodnim procesie pokojowym" - uważa Abbas.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu doszło do starć palestyńskich demonstrantów i izraelskich sił bezpieczeństwa. Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że liczba rannych Palestyńczyków przekroczyła stu. W kilku miastach południowego Izraela zawyły syreny alarmowe. Izraelskie siły zbrojne informują o dwóch rakietach wystrzelonych ze Strefy Gazy. Nie wyrządziły one żadnych szkód. Siły izraelskie wzmocniły swoją obecność w centralnej Jerozolimie i na Starym Mieście. Ulice patrolują wzmocnione oddziały wojska i policji. (IAR/ABC News)