Polamer Inc

Zakaz wjazdu dla obywateli sześciu muzułmańskich państw wchodzi w życie

Sąd Najwyższy USA zgodził się na tymczasowe wejście w życie nowego dekretu imigracyjnego Donalda Trumpa. To znaczący sukces prezydenta Donalda Trumpa po kilku porażkach w tej sprawie w sądach niższej instancji.

Przedmiotem sporu jest najnowsza wersja dekretu ogłoszona przez Donalda Trumpa we wrześniu. Ogranicza ona imigrację do USA z siedmiu krajów: Czadu, Iranu, Libii, Somalii, Syrii, Jemenu i Korei Północnej. Restrykcje dotyczą też niektórych przedstawicieli władz Wenezueli.

Prezydent ogłosił ten dekret zanim Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie poprzedniego, który dotyczył głownie obywateli krajów muzułmańskich. Podobnie jak w przypadku poprzednich dekretów kilka sądów niższej instancji zakwestionowało legalność dekretu.

Sąd Najwyższy pozwolił jednak na wejście w życie wszystkich wprowadzonych przez prezydenta Donalda Trumpa restrykcji do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia legalności dekretu. „Nie zaskakuje nas decyzja Sądy Najwyższego. Dekret jest zgodny z prawem i kluczowy dla ochrony naszego kraju” - oświadczył rzecznik Białego Domu Hogan Gidley. (IAR)