Bilety . com

ONZ: na Ukrainie najwięcej ofiar min na świecie

Według danych ONZ, Ukraina zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby poszkodowanych z powodu min. Dotyczy to objętego konfliktem wschodu kraju. Rozminowanie Donbasu jest utrudnione z powodu wciąż toczących się tam działań wojennych.

Jak powiadomił stały przedstawiciel programu rozwoju ONZ na Ukrainie Neil Walker, Ukraina zajmuje trzecie miejsce w rankingu najbardziej zaminowanych krajów świata. Jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych ofiar i osób poszkodowanych w wyniku wybuchu min Ukraina jest światowym liderem.

Według danych międzynarodowej organizacji Halo Trust, od rozpoczęcia konfliktu w 2014 roku w Donbasie w wyniku wybuchu min zginęło ponad 230 cywilów, a niemal 500 zostało rannych. Ukraińskie władze wskazują, że rozminowanie terenów wzdłuż linii frontu jest bardzo utrudnione z powodu toczących się tam działań wojennych. Tymczasem na linii frontu, czyli w tzw. strefie rozdziału sił, mieszka około 200 tysięcy osób. Ogółem, według danych ONZ, od początku konfliktu w Donbasie zginęło ponad dwa i pół tysiąca osób cywilnych, a 9 tysięcy odniosło rany. (IAR)