Polamer Inc

Chrześcijanie rozpoczynają adwent

Chrześcijanie rozpoczynają adwent, czas refleksji i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dla wiernych jest on radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Kończy się wigilią Bożego Narodzenia.

Papież Franciszek powiedział podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na Placu świętego Piotra, że adwent tookres szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa. Powiedział, że Jezus przybywa zawsze, gdy jesteśmy gotowi Go przyjąć. Franciszek podkreślił, że wierni w oczekiwaniu powinni prowadzić życie pełne, świadome cierpienia i potrzeb innych, ale potrafiące cieszyć się pięknem i bogactwem małych, codziennych rzeczy.

Arcybiskup Henryk Hoser w trakcie mszy w bazylice świętego Floriana na warszawskiej Pradze zachęcał do wsłuchiwania się w Boże Słowo, by umieć odkrywać obecność przychodzącego Chrystusa. Zaznaczył, że należy przede wszystkim myśleć o Chrystusie nie w sensie historycznym, ale o tym, który przyjdzie po nas w chwili śmierci i w różnych okolicznościach ziemskiego życia.

"Nie straćmy zatem czasu adwentu. Nie dajmy go sobie ukraść przez komercję" - zaapelował arcybiskup Henryk Hoser. Zwrócił uwagę, że w marketach dekoracje świąteczne sprawiają wrażenie, jakby już były święta, tymczasem wartością jest oczekiwania na Boże Narodzenie. Arcybiskup zachęcał do brania udziału w codziennej mszy roratniej.

W czasie adwentu Kościół katolicki zachęca wiernych, aby poświęcili więcej czasu na modlitwę. W parafiach odprawiane są roraty, ku czci Matki Bożej. Są one sprawowane na pamiątkę tego, że Maryja przyjęła nowinę od archanioła Gabriela zapowiadającego Jej, iż zostanie Matką Boga. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny.

Z tym okresem, związany jest też zwyczaj wieszania w domach wieńca adwentowego, przypominającego o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Gałązki z igliwiem symbolizują świąteczną choinkę, a cztery świeczki oznaczają kolejne tygodnie Adwentu. Sama nazwa "adwent" pochodzi od łacińskiego słowa "adventus" oznaczającego przyjście, nadejście króla. (IAR)