Polamer Inc

Trump ma uznać Jerozolimę stolicą Izraela

W środowym przemówieniu prezydent Donald Trump ma uznać Jerozolimę stolicą Izraela. Taką informację podał wysoki rangą przedstawiciel władz USA. Według komentatorów ta decyzja może zniweczyć dekady wysiłków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych w regionie i spowodować wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie.

W opinii dwóch urzędników administracji Donalda Trumpa, nawet jeśli prezydent rozważa złożenie deklaracji uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, otwarta pozostaje kwestia lokalizacji amerykańskiej ambasady i dalszego opóźnienia jej zmiany. Placówka znajduje się obecnie w Tel Awiwie. Jednak od początku tego roku trwają dyskusję o jej przeniesieniu do Jerozolimy.

Takie posunięcie Donald Trump zapowiadał podczas swojej kampanii wyborczej. Palestyńczycy mówili wówczas, że jest to "wypowiedzenie wojny muzułmanom". Administracyjną stolicą Izraela jest obecnie Tel Awiw. Natomiast Jerozolima jest podzielona na dwie części - żydowską i arabską.

Całej miasto za swoją stolicę uznaje Izrael. Tam ulokował oficjalną siedzibę prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament. Roszczeń nie uznaje jednak społeczność większość państw świata, które twierdzą, że wschodnia część Jerozolimy jest w myśl prawa międzynarodowego terytorium okupowanym. Z tego powodu ambasady większości państw znajdują się w Tel Awiwie. We Wschodniej Jerozolimie Autonomia Palestyńska planuje utworzenie stolicy przyszłego państwa palestyńskiego. (IAR)