Bilety . com

Nieudokumentowany imigrant oskarżony o zabójstwo uniewinniony

Ława przysięgłych w San Francisco uniewinniła w czwartek nieudokumentowanego imigranta z Meksyku w procesie o zabójstwo kobiety w lipcu 2015 roku. 54-letni nieudokumentowany imigrant, Jose Ines Garcia Zarate, zastrzelił 32-letnią Kate Steinle, która z ojcem spacerowała po popularnym deptaku w San Francisco.

Garcia Zarate przyznał się do winny, ale tłumaczył, że był to wypadek, bo broń mu sama wystrzeliła. Kula trafiła kobietę w plecy. Garcia Zarate był wtedy bezdomny. Był wcześniej deportowany pięć razy do Meksyku po oskarżeniach o przestępstwa narkotykowe. "To nie był werdykt, którego oczekiwaliśmy. Obie strony walczyły ostro. Ale to ława przysięgłych decyduje i respektujemy decyzję sędziów przysięgłych" - ocenił Alex Bastian szef biura prokuratora w San Francisco.

Ława przysięgłych uznała Garcię Zarate winnym nielegalnego posiadania broni. Ponieważ był wcześniej karany za to przestępstwo w Kalifornii grozi mu od 16 miesięcy do trzech lat więzienia. Zostanie także deportowany do Meksyku. Zabójstwo Kate Steinle w San Francisco wywołało falę krytyki i debatę nad miastami sanktuariami.

Do sprawy tej w czasie kampanii wyborczej powracał wielokrotnie Donald Trump, który na uniewinniający wyrok ostro zareagował na Twitterze. Nazywając go haniebnym. Pod decyzji ławy przysięgłych w San Francisco niewykluczone, że departament sprawiedliwości postawi Jose Ines Garcii Zarate zarzuty federalne.