Bilety . com

MŚ: Dorobek grupowych rywali Polski

Japonia, Kolumbia i Senegal będą grupowymi rywalami Polaków na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji. W wyniku losowania, które odbyło się w Moskwie, Polacy trafili do grupy H. Pierwszy mecz polski zespół rozegra w Moskwie 19 czerwca z Senegalem, 24 czerwca w Kazaniu reprezentacja Polski zagra z Kolumbią, a 28 czerwca zmierzy się w Wołgogradzie z Japonią.

Dotychczasowy dorobek rywali Polaków w finałach piłkarskich mistrzostw świata:

Japonia - reprezentacja tego kraju po raz pierwszy grała w finałach MŚ dopiero w 1998 r. Od debiutu we Francji piłkarze Japonii uczestniczą we wszystkich kolejnych turniejach finałowych. Dwukrotnie awansowali do fazy play-off (w 2002 r., kiedy Japonia była współgospodarzem mistrzostw wraz z Koreą Pd. oraz w 2010 r.) i udział w 1/8 finału pozostaje największym osiągnięciem reprezentacji Japonii w historii jej startów w finałach piłkarskich MŚ. W 2002 r. Japończycy przegrali z Turcją 0:1, a w 2010 r. po karnych ulegli Paragwajowi (po 90 minutach i dogrywce było 0:0).

Kolumbia - reprezentacja tego kraju debiutowała w 1962 r. w Chile, gdzie odpadła w fazie grupowej. Na kolejny awans Kolumbijczycy czekali 28 lat i w 1990 r. we Włoszech dotarlii do fazy play-off z 3. miejsca w grupie. W meczu o awans do ćwierćfinałów Kolumbia po dogrywce przegrała z Kamerunem.
W dwóch kolejnych startach w latach ’90 Kolumbijczycy odpadli w fazie grupowej. W kolejnej dekadzie nie było ich na MŚ, a wrócili na nie w 2014 r. W Brazylii wygrali wszystkie mecze grupowe (w tym z Japonią 4:1), w 1/8 finału pokonali Urugwaj 2:0, a w ćwierćfinale ulegli gospodarzom 1:2. Awans do 1/4 finału to największe osiągnięcie reprezentacji Kolumbii w historii jej startów w finałach piłkarskich MŚ.

Senegal - w przyszłym roku reprezentacja tego kraju dopiero drugi raz zagra w finałach piłkarskich mistrzostw świata. Senegalczycy debiutowali w 2002 r. i spisali się tam znakomicie: w meczu otwarcia pokonali obrońców tytułu Francuzów 1:0, później zremisowali z Urugwajem i Danią i z 2. miejsca w grupie awansowali do 1/8 finału, w której po dogrywce wygrali ze Szwecją 2:1; w ćwierćfinale także po dogrywce ulegli Turcji 0:1.

Zestawienie grup piłkarskich mistrzostw świata Rosja 2018:
Grupa A - Rosja, Arabia Saudyjska, Egipt, Urugwaj
Grupa B - Portugalia, Hiszpania, Maroko, Iran
Grupa C - Francja, Australia, Peru, Dania
Grupa D - Argentyna, Islandia, Chorwacja, Nigeria
Grupa E - Brazylia, Szwajcaria, Kostaryka, Serbia
Grupa F - Niemcy, Meksyk, Szwecja, Korea Południowa
Grupa G - Belgia, Panama, Tunezja, Anglia
Grupa H - Polska, Senegal, Kolumbia, Japonia