Polamer Inc

Korea Północna ogłosiła się mocarstwem jądrowym

Korea Północna ogłosiła, że jest już mocarstwem jądrowym. Świadczyć ma o tym udana, zdaniem Pjongjangu, próba międzykontynentalnej rakiety balistycznej. W nocy z wtorku na środę czasu lokalnego komunistyczna Północ przeprowadziła trzeci w tym roku test rakiety międzykontynentalnej.

Zdaniem ekspertów ten test świadczy o ciągłym rozwoju programu balistycznego Korei Północnej. Północnokoreańskie media ogłosiły, że Korea Północna dołączyła do mocarstw jądrowych. Rakiety nowego typu „Hwasong-15” są w stanie nie tylko osiągać cele na terytorium Stanów Zjednoczonych, ale też przenosić ładunki nuklearne.

Dotychczas istniały rozbieżności w ocenie zaawansowania północnokoreańskiego programu jądrowego. Japoński wywiad uważa, że Korea Północna osiągnęła już zdolność miniaturyzacji ładunków nuklearnych, kluczową do produkcji głowic. Istnieją jednak opinie poddające w wątpliwość północnokoreańskie deklaracje.

W tym roku komunistyczna Północ przeprowadziła szóstą próbę nuklearną. Dzisiejszy test pocisku balistycznego przeprowadzono o nietypowej porze, około 3 w nocy czasu lokalnego. Wcześniejszych prób dokonywano zazwyczaj rano lub około południa. Według Pjongjangu pocisk pokonał dystans około 950 kilometrów, osiągnąwszy pułap prawie 4500 kilometrów. (IAR)