Polamer Inc

Trump rozmawiał z azjatyckimi przywódcami

Donald Trump wezwał Pekin do zwiększenia presji na Pjongjang po wczorajszym teście rakiety balistycznej. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim prezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał telefonicznie z władzami Chin, Japonii i Korei Południowej. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Chin Xi Jinpingiem Donald Trump podkreślił determinację Stanów Zjednoczonych do obrony własnego terytorium i sojuszników.

Prezydent apelował do Chin o wykorzystanie wszelkich możliwych narzędzi nacisku, by skłonić Pjongjang do zakończenia prowokacji i powrotu na drogę do denuklearyzacji. Podczas rozmowy z prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-inem obaj przywódcy podkreślili, że prowokacje Korei Północnej są zagrożeniem nie tylko dla regionu, ale dla całego świata.

„Prowokacje Korei Północnej podważają bezpieczeństwo tego kraju i zwiększają jego izolację” - czytamy w komunikacie Białego Domu po rozmowie prezydenta Trumpa z premierem Japonii Shinzo Abe.  W środę w Nowym Jorku zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Nadzwyczajne posiedzenie zostało zwołane na wniosek Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Korea Północna wystrzeliła we wtorek  międzykontynentalną rakietę balistyczną Hwasong-15. Pocisk przeleciał około tysiąca kilometrów i wpadł do Morza Japońskiego. Osiągnął wysokość prawie 4500 kilometrów, co oznacza, że byłby w stanie dolecieć do Waszyngtonu