Polamer Inc

Rada Bezpieczeństwa ONZ o Korei Półocnej

W Nowym Jorku na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w środ® Rada Bezpieczeństwa ONZ. Tematem obrad będzie wczorajszy test rakietowy Korei Północnej. Stany Zjednoczone wzywają społeczność międzynarodową do zwiększenia izolacji reżimu w Pjongjangu. Po dziesięciotygodniowej przerwie Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną.

Pocisk przeleciał około tysiąca kilometrów i wpadł do Morza Japońskiego. Prezydent Donald Trump zapewnił, że "rozwiąże problem z Koreą Północną". Sekretarz stanu Rex Tillerson potępił działania reżimu w Pjongjangu i wezwał wszystkie kraje do zwiększenia dyplomatycznego i ekonomicznego nacisku na Koreę Północną.

Tillerson stwierdził, że koreański test rakiety balistycznej stanowi zagrożenie dla stabilności w regionie i na całym świecie. Stany Zjednoczone wraz z Japonią złożyły wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Informując o teście amerykański sekretarz obrony James Mattis zwrócił uwagę, że rakieta wzniosła się najwyżej ze wszystkich dotychczasowych prób przeprowadzonych przez Koree Północną.

Eksperci podkreślają, że koreański pocisk znajdował się w powietrzu aż przez 53 minuty i że charakterystyka jego lotu sugeruje coraz większe zaawansowanie programu rakietowego Pjongjangu. (IAR)