Polamer Inc

Amerykanie sprzedadzą Polsce system artylerii rakietowej

Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów artylerii rakietowej oraz uzbrojenia do myśliwców F-16. Departament Stanu skierował w tej sprawie oficjalne noty do Kongresu. Potencjalna wartość kontraktów może wynieść pół miliarda dolarów.

Zadowolenie z tej informacji wyraził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Nazwał ją na Twitterze "bardzo dobrą wiadomością". Z not przesłanych do Kongresu wynika, że Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych systemy artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Są one produkowane przez koncern Lockheed Martin.

Kontrakt obejmie 25 ruchomych wyrzutni zdalnie naprowadzanych rakiet (GMLRS), 61 taktycznych wyrzutni rakiet ziemia-ziemia (ATACMS), a także rakiety, pociski testowe oraz systemy GPS. Wyrzutnie staną się częścią systemu artyleryjskiego HOMAR. Wartość zakupu szacowana jest przez Amerykanów na 250 milionów dolarów.

Drugi kontrakt, opiewający na podobną sumę, dotyczy zakupu 150 rakiet średniego zasięgu do myśliwców F-16 (AIM-120C-7) oraz wyposażenia dodatkowego takiego jak części zamienne, kontenery i sprzęt treningowy. Producentem pocisków do F-16 jest koncern zbrojeniowy Raytheon.

Żaden z zakupów nie wiąże się z porozumieniami offsetowymi. Zgodnie z amerykańskim prawem, Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi zwykle 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu, to transakcja może być realizowana. (IAR)