Bilety . com

Sekretarz stanu deklaruje przywiązanie do sojuszu z Europą

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson zadeklarował przywiązanie Stanów Zjednoczonych do sojuszu z Europą. Tillerson wskazał na Rosję jako na zagrożenie dla bezpieczeństwa kontynentu. Sekretarz stanu wezwał władze na Kremlu do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Podczas wystąpienia w ośrodku analitycznym Woodrow Wilson Center Rex Tillerson powiedział, że Stany Zjednoczone przykładają najwyższą wagę do sojuszu wojskowego z Europą w ramach NATO. „Każdy atak na kraj członkowski NATO automatycznie uruchomi artykuł 5. Paktu i Stany Zjednoczone jako pierwsze wywiążą się ze swoich zobowiązań” - podkreślił.

Tillerson wskazał na Rosję jako na zagrożenie dla Europy i podkreślił, że rząd prezydenta Donalda Trumpa zwrócił się do Kongresu o 4 miliardy 800 milionów dolarów na wzmocnienie wschodniej flanki NATO. „W obliczu rosyjskich manewrów wojskowych Zapad, przeprowadzonych u granic państw bałtyckich, nasze zdolności do wspólnej odpowiedzi wraz z sojusznikami są ważniejsze niż kiedykolwiek” - powiedział Tillerson.

Szef amerykańskiej dyplomacji wezwał Rosję do zakończenia konfliktu na Ukrainie. „Każde zakończenie wojny, które nie zapewni pełnej niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, jest nie do zaakceptowania” - podkreślił Rex Tillerson. Ostrzegł, że jeśli warunki te nie zostaną spełnione, sankcje wobec Rosji będą obowiązywać. (IAR)