Polamer Inc

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny - poinformował we wtorek szef sztabu Korei Południowej. Pentagon wstępnie ocenia, że był to międzykontynentalny pocisk rakietowy (ICBM). Departament obrony poinformował, że rakieta przeleciała tysiąc kilometrów zanim spadła do Morza Japońskiego.

Pocisk został wystrzelony w kierunku Japonii. Władze tego kraju poinformowały, że mógł spaść do morza w obszarze japońskiej strefy ekonomicznej; czas lotu pocisku określiły na 50 minut. Premier Japonii Shinzo Abe zwołał pilne posiedzenie rządu Strona południowokoreańska poinformowała, że Pjongjang wystrzelił pocisk o godzinie 18.17 GMT z miasta Pjongsong położonego na północ od stolicy kraju. Minuty później Korea Południowa odpowiedziała testem rakietowym.

Prezydent Stanów Zjednoczonych w związku z kolejną próbą rakietową Korei Północnej zapowiedział briefing prasowy. W tym roku Pjongjang przeprowadził wiele testów rakietowych i sześć prób jądrowych. Po raz ostatni reżim wystrzelił pocisk w połowie września. Wbrew światowemu potępieniu Korea Północna kontynuuje program jądrowy i rakietowy. W odpowiedzi na nałożone na kraj międzynarodowe sankcje, Pjongjang uszczelnia wypływ na zewnątrz informacji o prowadzonych działaniach. (IAR)