Polamer Inc

Hawaje wznawiają system ostrzegania przed atakiem nuklearnym

Hawaje przywracają system ostrzegania  przed atakiem nuklearnym - poinformowały władze tego stanu. Powód to zagrożenie ze strony Korei Północnej. Jej przywódca Kim Dzong Un nie groził atakiem bezpośrednio Hawajom, jednak władze tego stanu postanowiły opracować plan na wypadek takiego ataku z uwagi na przeprowadzone przez reżim testy rakiet balistycznych nad terytorium Japonii i napięcie utrzymujące się między Pjongjangiem i Waszyngtonem.

Testy systemu będą odbywać się co tydzień. Pierwszy zaplanowano na piątek. Jak poinformowała agencja zarządzania kryzysowego na Hawajach syreny ostrzegające przed atakiem nuklearnym słychać będzie przez  60 sekund i zostaną włączone w 400 lokalizacjach.

Według instrukcji mieszkańcy po usłyszeniu specjalnej syreny ostrzegającej  przed zbliżającym się pociskiem powinni jak najszybciej znaleźć schronienie, pozostać w środku i oczekiwać kolejnych komunikatów. Ostrzeżenia mają być  też wysyłane na telefony mieszkańców oraz nadawane w telewizji i przez radio.

Według szacunków władz tego stanu w razie północnokoreańskiego ataku atomowego na Hawaje zginęłoby ok. 18 tys. osób, a od 50u-120 tys. doznałoby poparzeń. Hawaje liczą ok. 1,4 mln mieszkańców.