Polamer Inc

Zamieszania w Polskim Związku Kolarskim ciąg dalszy

Minister sportu i turystyki Witold Bańka zaapelował do członków zarządu oraz prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Dariusza Banaszka o podanie się do dymisji w związku z aferą obyczajową. To pokłosie wywiadu, którego były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala udzielił portalowi WP Sportowe Fakty.

"Jesteśmy zaskoczeni takim atakiem na polskie kolarstwo. Jesteśmy zaskoczeni nienawiścią niektórych ludzi, którzy zrobili to w taki sposób. Dla mnie wywiad, który się ostatnio ukazał jest czymś, co zabija polskie kolarstwo. Jest to atak na suwerenność polskiego kolarstwa" - powiedział Banaszek. Według prezesa, sytuacje o których mówił Kosmala, miały miejsce 10 lat temu i dziwi go, że żaden z jego poprzedników nie chciał wyjaśnić tej sprawy.

W grudniu odbędzie się Walne Zgromadzenie PZKol i może dojść do wyboru nowego prezesa. Banaszak ma zamiar zgłosić swoją kandydaturę. "Jeżeli poparcie środowiska będzie tak duże, jak w tej chwili, to oczywiście wystartuję. Uznałem, że czas skończyć z tą patologią, która była do tej pory, z tymi starymi układami. Środowisko to widzi, docenia i jestem przekonany, że jest za mną" - dodał.

Dariusz Banaszek wyraził chęć spotkania z ministrem Witoldem Bańką w celu wyjaśnienia całej sytuacji. Zapowiedział, że jeśli do spotkania nie dojdzie, to w środę zwoła konferencję prasową, na której przedstawi wszystkie informacje, jakie Polski Związek Kolarski posiada w tej sprawie. W międzyczasie, z członkostwa w zarządzie PZKol zrezygnował Marek Kosicki, tłumacząc swoją decyzję niechęcią do odpowiadania za sprawę, z którą nie jest związany.

Problemy PZKol. rozpoczęły się 8 listopada, gdy firma CCC, główny sponsor zrezygnowała z dalszego finansowania. Powodem był konflikt prezesa spółki Dariusza Miłka z Dariuszem Banaszkiem. Następnie Piotr Kosmala i Adam Wadecki zrezygnowali z funkcji wiceprezesów PZKol. Kosmala w jednym z wywiadów ujawnił aferę w związku, której istotą były kwestie natury obyczajowej. Jak twierdził dochodziło m.in. do zastraszania, wykorzystywania seksualnego zawodniczek, a nawet do gwałtu. (IAR)