Polamer Inc

Senat po świątecznej przerwie zajmie się reformą podatkową

Reforma podatkowa, wydatki budżetowe, imigracja znalazły się na długiej liście spraw do załatwienia po powrocie ustawodawców na Kapitol w poniedziałek po przerwie na Święto Dziękczynienia. Prezydent Donald Trump planuje we wtorek spotkać się z przywódcami w Kongresie. Trumpowi zależy na tym, by do końca roku została uchwalona reforma podatkowa.

Dalsze losy jednej najważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Trumpa są uzależnione od Senatu, gdzie Republikanie przedstawili alternatywny projekt ustawy. Senacki projekt, oprócz uproszczenia systemu podatkowego i redukcji podatków, w przeciwieństwie do ustawy przyjętej przed Thanksgiving w Izbie Reprezentantów przewiduje także zniesienie obowiązku wykupienia ubezpieczenia medycznego w ramach Obamacare.

Senat prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będzie głosować nad ustawą. W senackim projekcie znalazło się także zniesienie możliwości odliczania podatków stanowych i lokalnych (SALT) od bazy podatkowej przy płaceniu podatków federalnych. Ponadto zakłada obniżenie stawki podatkowej dopiero w 2019 roku.

Propozycja Senatu zachowała z drobnymi zmianami proponowane przez Izbę Reprezentantów siedem progów podatkowych (10 proc., 12 proc., 22,5 proc., 25 proc., 32,5 proc., 35 proc. i 38,5 proc). Projekt zakłada też zwiększenie ulgi podatkowej na dziecko z 1 tys. dol. do 1650 dol. oraz zwiększenie maksymalnego dochodu uprawniającego do ulgi. Zmiany miałyby obowiązywać już na stałe.