Bilety . com

Black Friday 2017. Ruszył świąteczny sezon zakupowy

Tradycyjnie po Thanksgiving rozpoczęło się świąteczne szaleństwo zakupowe. Od kilku lat część sklepów zaczyna promocję już w Thanksgiving. Największy ruch spodziewany jest jednak w “Czarny Piątek” (Black Friday), ponieważ ciągle w świadomości większości mieszkańców określenie to kojarzy się z najlepszymi okazjami.

Dla niektórych stanie w kolejce pod sklepem to prawdziwa tradycja: "Robimy to co roku. Wybieramy jeden ze sklepów , gdzie są najlepsze ceny i stajemy w kolejce - mówił mieszkaniec Watertown w stanie Massachusetts, który ustawił się w Thanksgiving w kolejce pod sklepem sieci Best Buy, aby kupić po promocyjnej cenie najnowszy telewizor.

To właśnie telewizory, gry wideo, laptopy, tablety, smartfony, zabawki, sprzęt gospodarstwa domowego - są najpopularniejszym towarem kupowanym w czasie promocji Black Friday. Prawie 70 procent mieszkańców tego kraju - 164 milionów ludzi - planuje robić zakupy (lub rozważa to) w ten weekend połączony z obchodami Święta Dziękczynienia, a także w poniedziałek w internecie w tzw. Cyber Monday - wynika z sondażu Krajowej Federacji Detalistów.

Tymczasem analitycy rynku nie mają wątpliwości, że w przypadku wielu sieci handlowych ten sezon zadecyduje o przyszłości ich sklepów. Wszystko z powodu popularności zakupów w internecie. Pierwszy raz w historii tradycyjną sprzedaż przewyższyć mają zakupy zrobione w internecie w okresie przedświątecznym. Eksperci Adobe Analytics przewidują, że na zakupy w sieci w ramach promocji Cyber Monday, w najbliższy poniedziałek, Amerykanie wydadzą 6,6 mld. dol.