Bilety . com

Thanksgiving - najbardziej rodzinne amerykańskie święto

Święto Dziękczynienia obchodzone w czwartek większość mieszkańców spędzi z rodziną i przyjaciółmi. Na stole tradycyjną potrawą będzie indyk.Ponad 86 procent obywateli tego kraju przyznaje, że jest to dla nich najważniejsze święto rodzinne.

Święto Dziękczynienia przypada w czwarty czwartek listopada. Obchodzone jest na cześć pierwszych zbiorów, jakich w XVII wieku dokonali osadnicy, którzy przybyli na kontynent amerykański. Święto Dziękczynienia łączy Amerykanów niezależnie od wyznawanej religii. „To jest czas, kiedy gromadzimy się razem rodziną i przyjaciółmi. To coś wyjątkowego, bardzo amerykańskiego” - mówią.

Z okazji Święta Dziękczynienia Amerykanie spotykają się na uroczysty obiad. Podawane są tradycyjne potrawy; indyk z nadzieniem z chleba, sos żurawinowy, makaron z serem, zielona fasolka, brukselka i ciasto. Przed rozpoczęciem obiadu świątecznego Amerykanie będą mówić, za co są wdzięczni Bogu. Wielu deklaruje jednak, że będzie unikać rozmów o polityce.

"W mojej rodzinie to nie jest dobry temat. Mamy zbyt rozbieżne opinie. Mój szwagier głosował na Trumpa, ja z moją mama poparłyśmy Clinton” - przyznaje jest Amerykanek. Tradycją Święta Dziękczynienia jest wspólne oglądanie meczów futbolowych. Miliony udadzą się też na zakupy, bowiem wiele sklepów już dziś rozpocznie doroczne wyprzedaże, czyli tak zwany "Czarny piątek". (IAR)