Bilety . com

John Baird odznaczony przez Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył byłego ministra spraw zagranicznych Kanady, senatora Johna Bairda Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie wręczono w ambasadzie RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-kanadyjskiej współpracy wojskowej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

John Baird, były szef MSZ Kanady w konserwatywnym rządzie Stephena Harpera w latach 2011-1015, był jednym z najgorętszych orędowników wzmacniania wschodniej flanki NATO i przyczynił się w dużej mierze do realizacji tego projektu. Równie wielkie są zasługi byłego ministra dla polsko-kanadyjskiej współpracy na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej.

Jednym z efektów tej polityki było podpisanie 24 kwietnia 2014 roku wspólnego „Oświadczenia między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Departamentem Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju Kanady ws. Koordynacji Działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej”. John Baird powiedział na zakończenie uroczystości: „…Relacje pomiędzy Polską i Kanadą zakorzenione są nie tylko w historii, ale również w dzieleniu wspólnych wartości: wolności, demokracji, praw człowieka i praworządności. Dzielimy te same ideały...” (IAR)