Bilety . com

Hakerzy wykradli dane 57 mln użytkowników Ubera

Uber przyznał, że rok temu w październiku hakerzy wykradli dane 57 mln użytkowników tego serwisu - głównie pasażerów, ale także kierowców. "Chodzi o nazwiska, adresy e-mailowe i numery telefonów użytkowników na całym świecie" - podał w komunikacie Uber. Hakerzy zdobyli dane 50 mln pasażerów i siedmiu milionów kierowców, tym numery praw jazdy 600 tys. kierowców w Stanach Zjednoczonych.

Uber właśnie rozpoczął powiadamiać kierowców, których numery praw jazdy padły w ręce hakerów. Firma zapłaci poszkodowanym kierowcom trzy serwisy monitorwania kredytu i ochronę przed kradzieżą tożsamości.

Nowy prezes Ubera Dara Khosrowshahi jednocześnie wyraził przekonanie, że w ręce hakerów nie dostały się tak ważne dane jak numery kart kredytowych, rachunków bankowych i numery Social Security, a także dane dotyczące historii przejazdów. Agencja Bloomberg podała, że firma zapłaciła hakerom 100 tys. dolarów za zniszczenie skradzionych danych. Uber przyznał także, że hakerzy dostali się do bazy danych, gdyż była ona słabo zabezpieczona.