Polamer Inc

LOT chce być największą linią lotniczą Europy-Środkowej

LOT chce być największą i docenianą linią lotniczą Europy Środkowej. Prezes LOT-u Rafał Milczarski powiedział podczas konferencji lotniczej CEE Aviation w Budapeszcie, że w tym regionie kryje się ogromny potencjał, dlatego LOT otwiera swoją pierwszą bazę zagraniczną w stolicy Węgier i uruchomi stamtąd dwa rejsy transatlantyckie.

W lipcu LOT zapowiedział bezpośrednie rejsy z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Od 2011 roku nie było bezpośrednich rejsów z Budapesztu do Ameryki, a odkąd węgierskie linie lotnicze Malév w 2012 roku ogłosiły bankructwo, Węgry nie mają swojego przewoźnika narodowego. Tę lukę będą mogły wypełnić częściowo polskie linie lotnicze.

Podczas konferencji lotniczej prezes Rafał Milczarski mówił też, że linie lotnicze w całej Europie powinny mieć zapewnione podobne warunki, inaczej nie może funkcjonować zrównoważona konkurencja. Według prezesa LOT-u, należy przeanalizować, jaki wpływ na rynek przewozów lotniczych ma pośrednie i bezpośrednie dofinansowanie państwowe, ponieważ bez uczciwych reguł nie można oczekiwać rozwoju tej branży w Europie.

Przypomniał, że włoska Alitalia kilkakrotnie otrzymała państwowe dofinansowanie w wysokości kilkuset milionów euro i mogła działać dalej, podcxas gdy węgierski przewoźnik państwowy z podobnego powodu został postawiony w stan upadłości, a LOT w zamian za państwowe pieniądze musiał znacznie zmniejszyć swoją siatkę połączeń. (IAR)