Polamer Inc

Trump rozmawiał z Putinem o Syrii

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych rozmawiali we wtorek telefonicznie o sytuacji w Syrii - głosi oficjalny komunikat Kremla. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Władimir Putin zatelefonował do Donalda Trumpa, aby poinformować go o wynikach rozmów z syryjskim dyktatorem Baszarem al-Asadem, a także przedstawić założenia zaplanowanego na najbliższe dni spotkania z prezydentami Turcji i Iranu.

Z komunikatu służb prasowych Kremla wynika, że prezydent Rosji wyraził gotowość do wspierania procesu stabilizacji sytuacji politycznej w Syrii. Władimir Putin zapewnił jednocześnie, że działania te nie będą wykraczały poza ramy zapisane w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i uzgodnienia przyjęte w Genewie i Astanie.

Jednocześnie podkreślił wagę wspólnego, rosyjsko-amerykańskiego porozumienia przyjętego na ostatnim szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. W dokumencie była mowa o niezawisłości, terytorialnej integralności i suwerenności Syrii, a także o wspólnej walce z terroryzmem i o pokojowym rozwiązaniu kryzysu politycznego w tym kraju. Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest gotwa do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem, czemu w jego ocenie mają sprzyjać robocze kontakty służb specjalnych obu krajów. (IAR)