Bilety . com

Polska będzie sprowadzać amerykański gaz skroplony

PGNIG podpisał we wtorek w Waszyngtonie umowę z brytyjską firmą Centrica LNG na dostawy gazu skroplonego. W ciągu pięciu lat przypłynie do Polski do dziewięciu statków z gazem. . Do Polski pierwszy transport popłynie w przyszłym roku - wynika z umowy podpisanej w Waszyngtonie.

Gaz z Ameryki ma docierać drogą morską - do terminala w Świnoujściu. Dostawy będą pochodziły z terminala skraplającego Sabine Pass w stanie Luizjana w USA. To pierwsza umowa średnioterminowa na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak pytany o cenę powiedział, że jest ona "korzystna i rynkowa". Nie chciał jednak mówić o szczegółach.

Dodał, że to prawdopodobnie pierwszy z serii tego typu kontraktów. "Chcemy zbudować w ciągu najbliższego półtora roku portfel tego typu kontraktów średnioterminowych z dostawcami na korzystnych, rynkowych warunkach. Być może będą to dostawy ze Stanów Zjednoczonych, być może z innych kierunków" - mówi wiceprezes Woźniak.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił w TVP Info, że w ten sposób otworzyła się nowa droga dostaw gazu do gazoportu w Świnoujściu. Zapewniał, że jego resort dąży do pełnego bezpieczeństwa energetycznego. Jak mówił, jest ono zapewnione w przypadku energii elektrycznej, dostaw ropy i gazu, a nowa inwestycja je przybliża.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce z zadowoleniem przyjęła wtorkowy komunikat o umowie między PGNiG a brytyjską firmą Centrica na dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego do Polski. W wydanym komunikacie dyplomaci podkreślają, że zawarte porozumienie jest "oznaką stałego umacniania się naszych więzi handlowych i relacji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego".

Jak dodano, "planowane dostawy to kolejny krok w kierunku zwiększania amerykańskiego eksportu energii do Polski, co stanowi jeden z kluczowych celów dwustronnych relacji". Ambasada zapewnia przy tym, że "Stany Zjednoczone są zdecydowane zapewniać zaufanym partnerom i sojusznikom takim jak Polska dostęp do bezpiecznych, zróżnicowanych źródeł energii. (IAR)