Polamer Inc

Sędzia federalny zablokował rozporządzenie Trumpa ws. miast sanktuariów

Sędzia federalny z San Francisco permanentnie zablokował rozporządzenie prezydenta Donalda Trumpa dotyczące wstrzymania funduszy federalnych dla miast sanktuariów, które nie stosują się do wytycznych administracji w sprawie nieudokumentowanych imigrantów.

Dotyczy to m.in. udostępniania policyjnych baz danych federalnym służbom imigracyjnym. Departament sprawiedliwości zażądał, by policja zawiadamiała służby imigracyjnego o zwolnieniach z więzienia nieudokumentowanych imigrantów z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Od wypełnienia tych warunków prokurator generalny Jeff Sessions uzależnił przekazanie miastom sanktuariom , w tym Chicago, grantów federalnych na bezpieczeństwo publiczne, wykorzystywanych  m.in. na zakup sprzętu dla policji.

Sędzia federalny William Orrick  odrzucił argumenty administracji, że rozporządzenie dotyczy zablokowania relatywnie niewielkiej sumy pieniędzy i stwierdził, że prezydent nie może ustalać nowych warunków w sprawie wydawania funduszy przyjętych wcześniej przez Kongres. Sędzia wcześniej orzekł podobnie i tymczasowo zablokował rozporządzenie prezydenta, które było wymierzone w miasta sanktuaria. Administracja prezydenta Trumpa złożyła apelację.

Sędzia Orrick rozpatrywał pozew złożony przez władze dwóch kalifornijskich powiatów, San Francisco i Santa Clara. Miasto Chicago także pozwało departament sprawiedliwości w  tej sprawie. Pozew rozpatrzył we wrześniu sędzia federalny z Chicago, który orzekł podobnie jak sędzia z San Francisco.